U povodu 10. obljetnice održan je stručni skup pod nazivom "120 godina spoznaje pračovjeka iz Krapine i 10 godina Muzeja krapinskih neandertalaca" na kojem je autor projekta i realizacije muzeja u Krapini, paleontolog Jakov Radovčić istaknuo da se znanost, a posebice znanost o postanku čovjeka jako promijenila u zadnjih 10 godina.
"Ima novih nalaza, ima novih tehnologija, novih spoznaja. Ono što s ponosom moram istaknuti jest da ovdje zapravo ne trebamo ništa mijenjati. Dodali smo neke nove spoznaje koje su u međuvremenu otkrivene, ali nećemo trebati ništa mijenjati još barem dva desetljeća", rekao je Radovčić. U izlaganju je podsjetio na Dragutina Gorjanovića Krambergera, koji je otkrio lokalitet Hušnjakovo s ostatcima neandertalaca.
O posljednjim spoznajama o krapinskim neandertalcima govorio je David Frayer sa Sveučilišta Kansas u SAD-u. Istaknuo je da je krapinski muzej jedan od najboljih svjetskih muzeja o neandertalcima te da nas vrlo moderno uči o tome što su sve oni mogli.
"Mnogi misle da su bili glupi i primitivni, ali informacije koje možemo ovdje dobiti govore nam da su bili mnogo pametniji nego što smo mislili", rekao je Frayer.
Na stručnom skupu govorili su i Veronioque Laroulandie sa Sveučilišta Bordeaux u Francuskoj, Olaf Bininda Emonds sa Sveučilišta Oldenburg u Njemačkoj te Davorka Radovčić. Voditelj Muzeja krapinskih neandertalaca Jurica Sabol rekao je kako uskoro očekuju i milijuntog posjetitelja.
"Milijun posjetitelja u 10 godina je zaista respektabilna brojka za Muzej u Krapini, za grad koji ima 12 tisuća stanovnika", rekao je Sabol, dodajući kako je dosad bilo 17 tisuća stručnih vodstava i 16 tisuća sudionika na edukativnim programima.
Sabol je podsjetio na mnoga priznanja, među kojima je istaknuo brončanu medalju za inovacije u muzejskom postavu na konferenciji Međunarodnog vijeća za muzeje u Šangaju u Kini te ulazak u finale za izbor Europskog muzeja godine.