FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Državne tvrtke kroz projekt "State-Owned Enterprise Restructuring in Croatia" do boljeg upravljanja i rezultata

ZAGREB, 4. veljače 2020. (Hina) - Državne tvrtke će kroz projekt Ministarstva državne imovine i CERP-a "State-Owned Enterprise Restructuring in Croatia" dobiti nove inovativne alate i modele za unaprjeđenje svog restrukturiranja, poboljšanje upravljanja i poslovanja, najavio je u utorak na radionici o tom projektu ministar državne imovine Mario Banožić.

Radionica o tom projektu održana je u organizaciji  Ministarstva državne imovine u sjedištu državne tvrtke APIS IT, gdje se okupilo više od 150 predstavnika članova uprava, nadzornih odbora i zaposlenika državnih tvrtki kojima je taj projekt predstavljen.

Napominjući kako je projekt financiran uz pomoć EU-a te da ga Ministarstvo provodi i uz podršku EBRD-a i Europske komisije, ministar Banožić je poručio da radionica služi i za predstavljanje okvira i smjernica za provođenje procesa restrukturiranja i programa financijskog i operativnog unapređenja poslovanja te pripremu planova.

U 2020. nova lista društava od posebnog interesa za RH

"Cilj je i da se postigne bolje korporativno upravljanje i rezultati u državnim tvrtkama, te da država postane ne samo dobro informiran vlasnik nego u idućem razdoblju i aktivan vlasnik. Tu treba razlikovati državna trgovačka društva/tvrtke koja su od posebnog interesa za RH, i ona koja to nisu, pa su i planovi i aktivnosti države djelomice različiti za te dvije skupine", kazao je ministar.

Izdvojio je da će za sadašnjih 39 tvrtki od posebnog interesa država postaviti ciljeve upravama na koje oni trebaju dati odgovor mogu li ih ili ne realizirati, što je označio bitnom promjenom, jer, kako je ocijenio, "ako ćemo biti dobar i aktivan vlasnik i rezultati se mogu maksimizirati".

Iznio je i da je od 2013. do 2018. broj državnih tvrtki od posebnog interesa smanjen s 59 na 39, te da su sada od tih 39 gotovo 50 posto cestarske tvrtke, koje, kao i druge iz tog segmenta nisu tu samo da ostvare rezultat za proračun nego i da pružaju javne servise građanima. Ukupna nominalna vrijednost tih tvrtki je 43 milijardi kuna.

"I prema smjernicama od OECD-a pokušat ćemo definirati zadovoljenje javnog interesa, preispitati razloge za državno vlasništvo i ulogu države u tim društvima, a tijekom 2020. Ministarstvo državne imovine će u suradnji s resornim ministarstvima predložiti Vladi i novu listu pravnih osoba od posebnog interesa za RH. Upravo od tih tvrtki očekujemo maksimizaciju dobiti uz smanjenje troškova, ali ne povećanja cijena onoga što građanima pružaju", istaknuo je ministar.

U 2018. su te tvrtke, kako je dodao, ostvarile ukupno 50,2 milijardi kuna prihoda, upravljale imovinom vrijednom ukupno 214,5 milijardi kuna te zapošljavale više od 46 tisuća radnika, što pokazuje njihov veliki utjecaj na hrvatsku ekonomiju, prihode državnog proračuna i zapošljavanje. To potvrđuje i što su, prema agregiranim podacima, u 2018. ostvarile ukupno 3,5 milijardi kuna neto dobiti ili 19 posto više nego u 2017., dok se prema projekcijama za 2019. od njih očekuje dobit od 4,1 milijarde kuna, što bi bilo za 18 posto više nego u 2018.

Intenziviranje prodaje manjinskih udjela u društvima koja nisu od posebnog interesa važno i za ulazak u euro zonu 

Navodeći da se broj društava koja su u većinskom ili manjinskom vlasništvu države od 2013. do 2019. smanjio sa 569 na 358, kazao je da su tih 358 ukupno nominalne vrijednosti 4,83 milijarde kuna, te da ih je od toga 337 u manjinskom, a 21 u većinskom državnom vlasništvu.

"Tu je prioritet izlazak države iz vlasništva, intenziviranje prodaje manjinskog portfelja u kojem država nema kontrolni utjecaj, a takvih je 90 društava za čije udjele moramo objaviti javne pozive. To je i jedna od mjera Akcijskog plana RH za pridruživanje europskom tečajnom mehanizmu II i bankovnoj uniji", istaknuo je ministar.

Do sada je objavljeno na prodaju 60 takvih društava, od čega je realizirano 30 posto, a trenutno je u tijeku priprema posljednje faze, da se do travnja 2020., a moguće i ranije objavi prodaju preostalih 30 firmi.

Ministar je podcrtao i važnost politike dividendi, dodajući da je od 2016. do 2019. u proračun od dividende i prihoda od prodaje uprihodovao ukupno  6,1 milijardu kuna, dok je za razdoblje 2020.-2022. plan uprihodovati još 5,6 milijardi.

"Kod politike dividendi koju vodimo uvažavaju se očekivanje javnosti da državne tvrtke doprinesu prihodima državnog proračuna, ali i potrebe tvrtki za reinvestiranjem dobiti kako bi osuvremenile poslovanje i pružile što kvalitetniju uslugu građanima i drugima", poručio je ministar.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙