Većina zemalja je bila za otvaranje pregovora s obje zemlje, ali je izostao konsenzus potreban za odluku zbog protivljenja Francuske, dok Nizozemska i još neke zemlje imaju rezerve prema otvaranju pregovora s Albanijom. Stoga je finsko predsjedništvo predlagalo da se pitanje tih dviju zemalja razdvoji - da se odobri Sjevernoj Makedoniji početak pregovora, a Albaniji odgodi. Međutim, ni taj prijedlog nije dobio potporu.
Finska ministrica za europske poslove Tytti Tuppurainen i povjerenik za proširenje Johannes Hahn izrazili su nakon sastanka nadu da će čelnici EU-a donijeti pozitivnu odluku na svom samitu u četvrtak i petak.
"U pitanju je vjerodostojnost Europske unije. Nadam se da će čelnici zemalja članica sačuvati vjerodostojnost i ispuniti obećanja koja smo dali", rekao je Hahn.
Hrvatska je među većinom zemalja članica koja se zauzima da se i jednoj i drugoj zemlji odobri početak pregovora.
Državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova Andreja Metelko Zgombić, koja je sudjelovala na sastanku Vijeća za opće poslove, rekla je da se Hrvatska ustrajno zalaže za nastavak proširenja.
"Hrvatske pozicije su jasne i poznate i mi se ustrajno zalažemo za otvaranje pregovora na način da se obveže Europska komisija da odmah počne s pripremama pregovaračkog okvira kako bi se stvorili uvjeti za formalno otvaranje pregovora i organizaciju prve međuvladine konferencije o pristupanju", rekla je Metelko Zgombić.
Ona je dodala da je Hrvatska za vrijeme svoga predsjedanja u prvoj polovici sljedeće godine spremna i voljna nastaviti politiku proširenja, koje će biti visoko među prioritetima.