Speleolozi napominju da to nije „dno“ jame, jer se ukupna duljina kanala od 1989 metara nastavlja u dubinu.
Jama „Nedam“ nalazi se na području Strogog rezervata Hajdučki i Rožanski kukovi u Nacionalnom parku Velebit, u kojem se nalaze sve četiri hrvatske najdublje jame.
Najdublji je jamski sustav Lukina jama – Trojama, dubine 1431 metar.
Istraživanje je bilo teško i zahtjevno, jer je jama jako razvedena u brojne meandre, te ima dionice koje treba penjati i ponovo se spuštati, kazao je jedan od speleologa Velebita Marijan Sutlović.
U velikoj ekspediciji s gotovo 70 speleologa u prvoj polovici kolovoza ove godine jama poznata 20 godina do dubine od 250 metara, produbljena je do 740 metara, a potom su speleolozi u tri vikenda istraživanja došli do aktualne dubine od 1021 metar.
Umorni smo i sretni zbog ovog rezultata i ako nam dopuste vremenske prilike, možda ćemo pokušati još jedno kraće istraživanje za tri tjedna, kazao je Sutlović i dodao da to nije sasvim izvjesno jer velika količina vode na jednom dijelu staze može postati neprolazna.
Vrlo blizu jame Nedam je sustav Lukina jama – Trojama. Obje se nalaze u sličnoj građi i tektonici, pa postoji mogućnost da i jama Nedam ide do morske razine, što je oko 1400 metara vertikalne razlike, kazao je Sutlović i dodao da s nestrpljenjem čekaju iduće ljeto.
Duboke jame Sjevernog Velebita od posebnog su speleološkog i znanstvenog interesa, jer, uz ino, pružaju nove spoznaje o geološkoj građi Velebita, kretanju vode na velikim dubinama, promjenama klime na Zemlji tisuće godina u prošlosti i o endemskim životinjama koje žive u podzemnim ekosustavima.
Posjetitelji „Kuće Velebita“ u Krasnu mogu o tome doznati brojne pojedinosti, uključujući i simulaciju vožnje liftom kroz model jame, ističe se.