"Dat ću odobrenje za iskrcavanje u narednim satima", objavio je na Facebooku Matteo Salvini, talijanski ministar unutarnjih poslova i predsjednik Lige (krajnja desnica).
Sto četrdeset migranata koji su početkom prošlog tjedna pošli iz Libije na dvama čamcima uočili su ribari a u pomoć im je pritekla talijanska obalna straža i na svojim brodovima prevezla ih na Gregoretti 25. srpnja kada je više od 110 drugih migranata nestalo u brodolomu blizu Libije.
Obalna straža je objavila da je akcija izvedena u dogovoru s ministarstvom unutarnjih poslova, ali je Salvini tada rekao da neće dopustiti iskrcavanje migranata ako se ne donese plan njihove raspodjele po zemljama EU-a.
Kao i kod ranijih sukoba u vezi sa sudbinom migranata zapelih u moru, dopuštenja za migrante na Gregorettiju davala su se na kapaljku: 25. srpnja iskrcano je šest migranata zbog medicinskih razloga, 27. srpnja trudnica s obitelji, u ponedjeljak 15 malodobnika, a u srijedu jedan bolesnik.
Preostaje još 116 ljudi na Gregorettiju koji je od nedjelje rano ujutro u vojnoj luci Augusti na Siciliji.
Njemačka, Portugal, Francuska, Luksemburg, Irska i Katolička crkva u Italiji dogovorili su da će preuzeti brigu za njih, objavili su Salvini i glasnogovornik Europske komisije.
Nema pojedinosti o tome kako će biti raspoređeni, ali po informacijama koje je objavio Bruxelles, skrb za više od polovice migranata trebala bi preuzeti Katolička crkva u Italiji.
No dok se čini da se kriza počela rješavati, izbila je nova kada je njemačka nevladina organizacija Sea-Eye objavila da je njezin brod Alan Kurdi spasio u srijedu 40 migranata u moru blizu Libije. Salvini im je na temelju nedavno donesenog zakona formalno zabranio ulazak u talijanske vode.
Po podatcima talijanskog ministarstva unutarnjih poslova kojemu je Salvini na čelu, više od 3.700 migranata iskrcalo se ove godine na talijansku obalu, među kojima 950 u srpnju.