"U sklopu kampanje prikupljeno je 396.088 kuna, zahvaljujući donacijama 36.963 građana i deset poduzeća. Prosječan iznos donacije je deset kuna i u principu možemo reći da su se građani odrekli jedne svoje kave", kazao je tajnik Zaklade Solidarna i voditelj fonda #SPASIME Ivan Blažević.
Najavio je da će i dalje nastaviti raditi na problemu obiteljskog i rodno uvjetovanog nasilja te kroz Fond pomagati žrtvama.
"I dalje ćemo zahtijevati od Vlade da se krene sa sustavnim rješavanjem problema i stručnoj implementaciji Istanbulske konvencije jer svi privatni fondovi ne mogu napraviti posao koji je odgovornost same države", poručio je.
Fond dosad pomogao u tri slučaja
Predsjednica Zakladnog vijeća Fonda #SPASIME Biserka Tomljenović istaknula je da peteročlano vijeće Fonda dodjeljuje sredstva za ekonomsku, pravnu, psihološku, liječničku i stambenu pomoć žrtvama te je do sada pomogao u tri slučaja.
Maloljetnoj žrtvi seksualnog nasilja u obitelji Fond je osigurao sredstva za psihološku i pravnu pomoć, jednoj ženi pomogli u pokrivanju pologa i prve najamnine za stan prilikom iseljenja iz kućanstva u kojem je živjela s nasilnikom, a drugoj su ženi koja je preživjela obiteljsko nasilje pronašli zaposlenje.
Osim pomoći putem uplata i poziva građana, Fond su kontaktirala dva odvjetnička ureda koja su ponudila besplatno zastupanje žrtava i stručnu pomoć u rješavanju pravnih problema.
Tomljenović je pozvala sve koji mogu i žele pridonijeti svojim stručnim radom da se jave zakladi. Dodala je da je pomoć dobrodošla i od autoprijevoznika, građevinara, svih "koji svojim radom mogu pridonijeti da se neke stvari riješe".
Na jesen izložba posvećena žrtvama nasilja u Muzeju prekinutih veza
Predsjednica Zakladne Uprave Zaklade Solidarna Sanja Sarnavka najavila je suradnju fonda #SPASIME s Muzejom prekinutih veza u kojem će na jesen organizirati izložbu posvećenu žrtvama nasilja.
"Sve osobe koje su preživjele nasilje, a žele anonimno podijeliti svoju priču mogu na izložbu dati predmet koji ih podsjeća na njihovu pobjedu nad nasiljem", kazala je Sarnavka.
Žrtve se mogu javiti na fond.spasime@solidarna.hr ili na inbox facebook stranice #spasime sa svojom pričom i fotografijom predmeta te "svojim primjerom ohrabriti druge na izlazak iz kruga nasilja".
Članica inicijative Una Zečević Šeparović zahvalila je građanima što su prepoznali ogroman problem nasilja i donacijama pomogli fondu i osobama čiji su životi direktno ugroženi. Dodala je da je inicijativa i dalje tu sve dok se zahtjevi koji su na Vladi obećani ne budu ispunjeni, a rok je do kraja godine.
Iako je kampanja završena i telefon za donacije zatvoren, građani i dalje mogu uplaćivati donacije na broj računa koji je istaknut na internet stranici fonda.