Visoka temperatura u automobilu nedavno je u Hrvatskoj odnijela prvu ljudsku žrtvu, a pojavljuju se i druge manifestacije koje uzrokuju vrućine na ljude i automobile.
Autoklub Maksimir stoga je prije tri dana počeo mjeriti temperature zraka u parkiranom automobilu u Zagrebu, smatrajući da to može biti dobar pokazatelj stalnih opasnosti.
Temperatura od 74 stupnjeva Celzijeva pogibeljna je za sve živo što se nađe u automobilu, a ta vrijednost zabilježena je u četvrtak u 15 sati u automobilu parkiranom na suncu, dok je u hladu temperatura bila nešto viša od 33 stupnja.
To je, kažu u Autoklubu Maksimir svojevrsno upozorenje svim vozačima da obrate pažnju što ostavljaju u parkiranom automobilu, posebice kad je riječ o lakozapaljivim ili eksplozivnim materijalima i uređajima.
Prva iskustva mjerenja u Zagrebu pokazuju također da se temperatura u automobilu može promijeniti za četiri stupnja u roku osam minuta.
Autoklub Maksimir na svojoj internetskoj stranici objavljuje što se događa s ljudima i automobilima na putovanju ljeti, kad mnoge nesmotrenosti u vožnji mogu dovesti do rizičnih situacija.
Ekstremno visoke temperature, slojevi prašine na motoru, pomiješani s ostacima ulja mogući su uzročnici zapaljenja automobila, kažu u Autoklubu Maksimir, zaključujući da "čistoća ljeti sprečava nastanak većih šteta na vozilu".
U Hrvatskoj se dosad nisu provodila ispitivanja temperature u vozilima, a u drugim zemljama pokazalo se da temperature u zatvorenom parkiranom automobilu na suncu mogu doseći i do 90 stupnjeva.