FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

BRUXELLES, 21. srpnja 2019. (Hina) - Sljedeći tjedan je zadnji radni tjedan prije godišnjih odmora u institucijama EU-a, dok će novoizabrana predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i tijekom ljetne stanke imati dosta posla oko sastavlanja nove ekipe.

U srijedu će Europska komisija održati svoj zadnji tjedni sastanak prije ljetne stanke, u Vijeću EU-a nema ministarskih sastanaka, dok će Europski parlament raditi u odborima u Bruxellesu. 

Sljedeći tjedan Velika Britanija će dobiti novog premijera, a u Španjolskoj će parlament glasovati o novoj vladi.

Ursula von der Leyen sastavlja novu Komisiju u kojoj svaka zemlja članica ima po jednog člana, a da pritom ne zna sa sigurnošću hoće li ih biti  28 ili 27. Iako bi Velika Britanija trebala napustiti EU 31. listopada, dan prije nego što nova Komisija preuzme dužnost, još uvijek nije sigurno da će se to i dogoditi.

Nova predsjednica Komisije htjela bi imati jednak broj muškaraca i žena u svojoj ekipi, što se čini nemogućom misijom.

Četiri mjesta u Komisiji su već zadana i tu postoji muško-ženski paritet. Europsko vijeće je kod izbora Ursule von der Leyen za predsjednicu, obećalo potpredsjednička mjesta najvišeg ranga Nizozemcu Fransu Timmermansu i Dankinji Margrethe Vestager. Četvrti zadani član je visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Španjolac Josep Borell.

Osim same predsjednice Von der Leyen i Vestager, države članice do sada su kandidirale još samo tri žene, a već je 15 zemalja članica objavilo imena svojih kandidata. Da bi dobila paritet od preostalih 13 zemalja članica, njih barem devet trebalo bi kandidarati žene, što je teško očekivati. 

Von der Leyen je izrazila želju da joj svaka zemlja članica pošalje po dva kandidata, jednu ženu i jednog muškarca, ali do sada nijedna članica to nije poslušala. Nova predsjednica će koristiti taktiku "štapa i mrkve" - one zemlje koje kandidiraju ženu imat će puno veće izglede da dobiju resor u Europskoj komisiji koji žele.

Osim muško-ženske ravnoteže, Von der Leyen će morati voditi računa i zemljopisnoj ravnoteži budući da su članice iz srednje i istočne Europe ostale u potpunosti kratkih rukava pri raspodjeli ključnih pozicija. 

U svakom slučaju, predsjednici Europske komisije su pri izboru njezie ekipe prilično vezane ruke. Ona ne može imenovati nikoga mimo volje zemalja članica, može samo apelirati i tražiti nove kandidate ili kandidatkinje kako bi dobila ekipu kakvu želi.

Članovi Komisije moraju proći saslušanja pred nadležnim odborima Europskog parlamenta, koja će se održati u rujnu. Glasovanje o cijeloj Komisiji predviđeno je za listopad.

U Velikoj Britaniji će u utorak biti poznat nov šef vladajuće Konzervativne stranke, koji će u sriedu na premijerkom položaju naslijediti Theresu May. Za položaj novog šefa Konzervativaca natječu se Boris Johnson i Jeremy Hunt. Bilo bi veliko iznenađenje da to ne bude Boris Johnson, koji je izraziti favorit.

U utorak će španjolski parlament glasovati o novoj vladi. Sadašnji premijer socijalist Pedro Sanchez, koji je na parlamentarnim izborima krajem travnja uvjerljivo pobijedio, želio nastaviti s manjinskom vladom, ali za to mora dobiti potporu u parlamentu.

Ne dobije li u utorak apsolutnu većinu u paramentu, u četvrtat će biti novo glasovanje u kojem će mu biti dovoljna i relativna većina. Promatrači ne isključuju mogućnost da Sanchez ne računa na nove parlamentarne izbore kako bi profitirao od dobrog rejtinga koji sada ima. Dođe li uskoro do novih izbora, bili bi i to četvrti izbori u četiri godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙