FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ministarstvo zaštite okoliša provodi akciju "Jeste li ih vidjeli?"

ZAGREB, 6. lipnja 2019. (Hina) - Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i ove godine provodi akciju "Jeste li ih vidjeli?", radi uključivanja javnosti u određivanje rasprostranjenosti kornjaša te podizanja svijesti o važnosti njihovog očuvanja, priopćilo je u četvrtak ministarstvo.

U ministarstvu kažu da svi zaljubljenici u prirodu - kada opaze jelenka (Lucanu cervus), alpinsku strizibuba (Rosalia alpina) i veliku četveropjegu strizibubu (Morimus asper funereus) - mogu njihovu fotografiju i podatke (datum, vrijeme i lokaciju viđenja te ime i prezime opažača) poslati na adresu e-pošte:jelenak@mzoe.hr

Po završetku akcije, tradicionalno će biti izabrane najbolje fotografije i bit će nagrađena osoba koja dojavi najviše nalaza.

S obzirom da je Nacionalni park Paklenica jedan od nacionalnih parkova u Hrvatskoj u kojem su zabilježene ove tri vrste kornjaša, a ujedno i jedini koji ima međunarodnu važnost za očuvanje istih te je dio ekološke mreže EU Natura 2000., pobjednici natječaja dobit će obiteljske ulaznice za posjet parku.

Iz Ministarstva zaštite okoliša podsjetili su kako su tijekom prošlogodišnje akcije zaprimili 405 dojava o viđenjima preko 500 jedinki tih vrsta iz svih dijelova Hrvatske. Uz dojave o nalazima pristiglo je i mnoštvo fotografija traženih vrsta. Sve dojave javnosti su prostorno prikazane i lako su pretražive na Bioportalu - web portalu Informacijskog sustava zaštite prirode, uključivanjem sloja Rasprostranjenost vrsta/Saproksilni kornjaši.

Jelenak (Lucanu cervus), alpinska strizibuba (Rosalia alpina) i velika četveropjega strizibuba (Morimus asper funereus) pripadaju jednoj od najugroženijih skupina kornjaša - saproksilnim kornjašima, čije se ličinke hrane umirućim i raspadajućim drvetom te su važna karika u kruženju hranidbenih tvari u ekosustavu. Prisutnost saproksilnih kornjaša odražava očuvanost, kvalitetu i raznolikost staništa te se stoga često koriste kao indikatori stanja ekosustava. Ugrožene su zbog promjena povoljnih životnih uvjeta i uništavanja staništa gdje obitavaju.

 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙