FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU nastoji suzbiti uvoz rijetkih minerala i zlata iz područja sukoba

Autor: Zrinka Treščec

ZAGREB, 17. ožujka 2017. (Hina) - Sve europske tvrtke, osim najmanjih, koje uvoze rijetke minerale i zlato morat će provjeravati svoje dobavljače kako bi se spriječilo financiranje oružanih skupina i kršenja ljudskih prava tom trgovinom, po novoj uredbi koju je ovaj tjedan usvojio Europski parlament.

"Nova uredba ima potencijal promijeniti živote ljudi uhvaćenih u vrtlogu rata. No, naš sustav će biti djelotvoran na terenu samo ako bude fleksibilan i ako svi dionici budu kontinuirano učili i postupali odgovorno", rekao je izvjestitelj, rumunjski zastupnik EPP-a Iuliu Winkler.

"Ne možemo se praviti da ne vidimo štetu koju izazivamo u drugim dijelovima svijeta. Ovim pravilima postavlja se temelj za učinkovit alat kojim će se prekinuti veza između sukoba, kršenja ljudskih prava i naše svakodnevne potrošnje", rekao je predsjednik Odbora za međunarodnu trgovinu, njemački zastupnik socijalista Bernd Lange.

Europski uvoznici, njih više od 400, morat će pronaći odgovorne i legitimne načine za nabavu kositra, tantala i volframa, njihovih ruda te zlata, koji potječu iz područja u kojima se ratuje, a često se koriste u proizvodnji automobila, elektroničkih uređaja, industrijskih strojeva i alata te nakita.

Provjere dobavljača bit će obvezne i za talionice i prerađivače.

Sve tvrtke koje prvi put stavljaju spomenute resurse, uključujući proizvode koji ih sadrže, na tržište Unije morat će provjeriti svoj lanac opskrbe i o tome javnosti podnijeti izvješće.

Zakonodavni prijedlog o ovom problemu Komisija je prvi put predložila prije tri godine.

Europski propisi temelje se na preporukama OECD-a za odgovornu nabavu minerala iz zona sukoba.

Zakon obuhvaća veliku većinu metala i minerala koji se uvoze u EU.

Samo mali uvoznici, kao što su stomatolozi i zlatari, bit će izuzeti obveze stroge provjere opskrbljivača. Na njih otpada oko 5 posto uvoza tih minerala i zlata.

Reciklirani metali isključeni su iz ovih pravila.

Velike tvrtke (koje imaju više od 500 radnika) koje proizvode ili prodaju proizvode koji bi mogli sadržavati rijetke minerale iz zona sukoba bit će poticani da objave pojedinosti o svojim dobavljačima na osnovi pokazatelja koje će pripremiti Komisija. Moći će se pridružiti i europskom registru i dobrovoljno podnositi izvješća o svojim dobavljačima.

Zastupnici EP-a inzistirali su da provjere podrijetla minerala budu obvezujuće, dok su Komisija i Vijeće u početku predlagali da budu dobrovoljne.

Nadležna tijela država članica bit će zadužena za provjeru poštuju li tvrtke nova pravila, kao i za određivanje sankcija u slučaju nepoštivanja, što će sve nadgledati Europska komisija. Ne bude li zadovoljna, Komisija će razmotriti dodatne obvezujuće mjere.

Parlament je tražio strožu provjeru poštivanja novih pravila, pa će Komisija tako dvije godine nakon njihova stupanja na snagu provesti reviziju njihove provedbe, a potom svake tri godine (umjesto tri odnosno šest godina kako je prvotno bilo predloženo).

Zakon se odnosi na sve zone sukoba i visokorizična područja na svijetu, primjerice DR Kongo i regiju Velikih jezera Afrike.

Kada zakon formalno usvoji Vijeće, bit će objavljen u Službenom listu EU-a. Obveze provjeravanja podrijetla minerala i zlata vrijedit će od 1. siječnja 2021. kako bi se državama članicama omogućilo da odrede nadležne vlasti, a uvoznici se upoznaju s novim propisima.

(Hina) xzt yzt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙