Za četvrtinu su povećani i dugovi u zdravstvu koji su lani iznosili 117 milijuna eura.
Lavovski dio gubitaka u zdravstvu predstavlja poslovanje 26 bolnica, a ljubljanski Sveučilišni klinički centar (UKC), najveća i najuglednija zdravstvena ustanova u državi s 8 tisuća zaposlenih, također je lani imao rekordnih 25,5 milijuna eura gubitka.
Poslovno udruženje slovenskih bolnica sve veći raskorak između prihoda i rashoda tumači uspostavom skupog sustava urgentnih regionalnih centara po bolnicama jer sve njihove usluge nije uvijek moguće obračunati i naplatiti.
U gubitcima ljubljanskog zdravstva tako 5 milijuna eura čine otpisi nenaplativih potraživanja.
Ljubljanski UKC lani je uz 468 milijuna prihoda imao 493,5 milijuna eura rashoda, a na gubitak je najviše utjecalo povećanje cijena lijekova i ostalog medicinskog materijala, kazao je u četvrtak na konferenciji za novinare pomoćnica direktora za ekonomske poslove Simona Potočnik.
Vlada premijera Mire Cerara od početka svog mandata tvrdi da je reforma zdravstvenog sustava i njegovo bolje funkcioniranje njen prioritet.
Iako se vlada susreće s nezadovoljstvom plaćama radnika u zdravstvu i liječnika koji su preopterećeni i traže promjene, malo je vjerojatno da će reforme zakonskih rješenja koja se odnose na zdravstveno osiguranje i rad bolnica biti moguće donijeti nešto više od godine dana pred nove izbore jer predviđaju i promjenu načina financiranja i nove stope doprinosa.