Cilj simpozija je, kako navodi HAZU, kroz interdisciplinarni pristup, uz sudjelovanje specijalista raznih kliničkih struka te liječnika i specijalista obiteljske medicine, upoznati se s racionalnim dijagnostičkim postupnicima i optimalnim terapijskim mogućnostima u venskoj tromboembolijskoj bolesti.
Riječ je o bolesti obilježenoj nastankom ugruška u dubokim venama ekstremiteta koja nastaje kao posljedica kombinacije venske staze i hiperkoagulabilnosti uz oštećenje i aktivaciju endotela.
Nastanku duboke venske tromboze (DVT) mogu pridonijeti rizični čimbenici, među koje se ubrajaju operativni zahvati, ozljede, intravenski kateteri, trudnoća, primjena hormonske terapije, imobilizacija, dulji letovi zrakoplovom, aktivna maligna bolest i trombofilija, napominje HAZU.
Usprkos napretku u dijagnozi, prevenciji i liječenju venske tromboembolijske bolesti i dalje je znatan morbiditet i mortalitet, istaiče HAZU i dodaje kako neprepoznata i neliječena DVT ima visok mortalitet zbog plućne embolije te nosi rizik invalidnosti zbog razvoja posttrombotskog sindroma.
Napominje i kako je bolest recidivirajućeg karaktera sa stopom recidiva od 5 do 30 posto u periodu od pet godina nakon preboljele inicijalne tromboze te dodaje kako se venska tromboza svrstava u potencijalno kronične kardiovaskularne bolesti.
Skup je otvorio predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić koji je podsjetio na bogatu tradiciju kardiologije u KBC-u Sestre milosrdnice.
Skup se održao u organizaciji Razreda za medicinske znanosti HAZU, Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice i Hrvatskog kardiološkog društva, pokrovitelj skupa bila je Radna skupina za aortu i periferne vaskularne bolesti Europskog kardiološkog društva.
ZAGREB, 3. ožujka 2017. (Hina) - Drugi hrvatski vaskularni dan na kojem se raspravljalo o venskoj tromboembolijskoj bolesti održan je u petak u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u Zagrebu.
(Hina)