FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Žestoka rasprava u EP-u o poljskom prijedlogu zakona o pobačaju

Autor: Alen Kozina

ZAGREB/STRASBOURG, 6. listopada 2016. (Hina) - Nastojanja da se strogi poljski zakon o spolnom i reproduktivnom zdravlju učini još restriktivnijim izazvala su žestoku raspravu u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, izvijestio je Europski parlament.

Zastupnici su raspravljali o poljskom zakonu kojime bi se gotovo u potpunosti zabranio pobačaj ali i o pravu Europskog parlamenta da o njemu raspravlja.

Rasprava je počela  izjavom povjerenice Europske komisije za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova Vere Jourove da Europska unija nema ovlasti nad politikama glede pobačaja te da se u tom području ne može uplitati u politike država članica.

Neki su se zastupnici s time u potpunosti složili dok je većina ipak, priznajući i da EP ne može donositi odluke u tom pitanju, primijetila da bi parlament trebao moći raspravljati  o svakom pitanju koje nalazi relevantnim za politička i ljudska prava, izvijestio je Europski parlament. Ti su zastupnici tvrdili da prijedlog zakona iznesen u poljskom parlamentu predstavlja udar na prava žena.

Hrvatska zastupnica u EP-u Biljana Borzan (SDP/S&D) smatra da su europarlamentarci i EU dužni štititi prava Poljakinja jer su one i građanke Unije.

"Rasprava u Europskom parlamentu je bila vrlo žustra. Započela je skandiranjem poljskih aktivistica s galerije te nizom optužbi ekstremne desnice u EP-u da problem nije u nadležnosti EU. Poljakinje su građanke EU i naša je obaveza zaštiti njihova ljudska prava, moramo pokazati da solidarnost nema granica. Smatram da su kolege koji tvrde da ovo nije pitanje u nadležnosti EU licemjerni jer istovremeno podržavaju inicijativu „One of us“ koja promovira zabranu pobačaja na razini EU“, kazala je Borzan, priopćio je njen ured u četvrtak.

Tijekom rasprave poljski zastupnici s krajnje desnice su nazivali pobačaj "genocidom protiv Božje volje“ ili omalovažavali problem predlažući da "pozitivnom diskriminacijom sačuvamo samo ženske fetuse i tako ostvarimo ženska prava“.

"Ženama treba omogućiti pristup tržištu rada, zdravstveni odgoj, zaštitu od seksualnog i drugih oblika nasilja te dostupnost kontracepcije, a ne govoriti im što da rade sa svojim tijelom. Nitko nema pravo prisiliti djevojčicu koja je silovana da rodi dijete, nitko nema pravo prisiliti ženu da rodi pod cijenu vlastitog života ili pak ženi pod traumom spontanog pobačaja prijetiti zatvorom“, kaže Borzan.

"Žensko tijelo je često predmet političkih bitaka, ali žensko tijelo pripada samo ženi. Španjolska je to naučila prije dvije godine kroz prosvjede i na europskoj razini. Zbog snažnih žena koje su u ponedjeljak izašle prosvjedovati u Poljskoj, i u Hrvatskoj i u Europskom parlamentu, EU je snažnija“, zaključila je Borzan.

Prema najnovijem prijedlogu zakona u Poljskoj se u potpunosti kriminalizira pobačaj. Još 1991. je donesen vrlo kontroverzan zakon kojim je pobačaj zabranjen osim u tri slučaja: ukoliko je trudnoća rizična za majku, ukoliko postoje naznake da će dijete biti deformirano ili ukoliko je trudnoća posljedica kaznenog dijela. Novim prijedlogom  se želi zabraniti pobačaj u potpunosti. Procjena je da je oko 400 tisuća ljudi izišlo na ulice prosvjedujući protiv zakona.

Poljske aktivistice tvrde kako zabranom pobačaja ta praksa ne prestaje već postaje povlastica bogatih koje mogu otići u drugu državu, dok su ostale žene prepuštene na milost i nemilost kvazidoktorima i kvazipreparatima. Unatoč strogim zakonima, procjena je da se u Poljskoj godišnje izvede 80 do 120 tisuća pobačaja, navodi se u priopćenju ureda zastupnice Biljane Borzan.

Poljski zastupnici odbacili su u četvrtak nacrt zakona koji bi uveo gotovo potpunu zabranu pobačaja u na brzinu organiziranom glasanju koje označava prvi veliki poraz vladajućih konzervativaca.

(Hina) xakoz/xpp yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙