"(Oni imaju) priliku da procijene posljedice, pa američke partnere i američke zastupnike pozivamo da to učine", rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov u izjavi za novinare u Moskvi.
"Naravno, učinak na naše odnose bit će krajnje negativan", rekao je Rjabkov, izrazivši ogorčenost Moskve što je nastavljen rad na "zakonu Magnitski".
Međutim, još je rano reći kakve će korake Moskva poduzeti kao odgovor na taj zakon, kazao je.
Njegova je izjava slijedila nakon što je Odbor za vanjske odnose američkog Senata jednoglasno prihvatio taj prijedlog zakona u utorak.
"Zakon Magnitski" zapravo predstavlja odluku američke administracije da stavi na "crnu listu" osobe za koje SAD tvrdi da su umiješane u nerazjašnjenu smrt odvjetnika Sergeja Magnitskog, koji je istraživao slučajeve navodne korupcije u ruskim državnim tvrtkama.
Magnitski je umro u zatvoru u Moskvi 2009. godine tijekom istrage zbog sumnje da je pomogao britanskom investicijskom fondu Hermitage Capital Management, koji je vodio William Browder da izbjegne plaćanje poreza. Browder je protjeran iz Rusije kao državni neprijatelj.
Samo nekoliko dana nakon smrti Magnitskog istekao je rok od godinu dana koliko je mogao biti zadržan u zatvoru bez optužnice, a umro je od srčanog udara. SAD tvrdi da mu je bilo uskraćeno odgovarajuće liječenje.
Taj prijedlog zakona predviđa nametanje zabrane putovanja i zamrzavanje imovine ruskim dužnosnicima povezanim sa zatvaranjem Magnitskog i s njegovom smrću, kao i drugim kršiteljima ljudskih prava u Rusiji.