Svilanović, koji će funkciju glavnog tajnika preuzeti od hrvatskog diplomata Hide Biščevića, za beogradski ''Danas'' od ponedjeljka kazao je kako politički problemi poput statusa Kosova, funkcioniranja svih razina vlasti u BiH ili upotreba imena Makedonije, u uvjetima krize i nezaposlenosti dobijaju sasvim drugu dimenziju. U razgovoru za list on je istaknuo da će njegov posao i zadatak RCC-a biti podupiranje svih demokratskih snaga u regiji koje, uz puno uvažavanje svojih nacionalnih interesa, istodobno nastoje čuti i razumijeti očekivanja i interese drugih u svom susjedstvu.
Svilanović je ocijenio da je srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić u petak u Beogradu uspješno predsjedao summitom šefova država i vlada zemalja članica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) ocijenivši da mu je način predsjedanja summitom "donio komplimente" te da se "s pozornošću pratilo sve što je rekao i to je naišlo na pozitivne komentare". Primijetivši da je odziv Nikolićevih kolega u regiji bio bolji nego ranije na njegovoj inauguraciji, Svilanović je izrazio očekivanje da će sljedeći korak biti posjet nekoj od zemalja u regiji.
Odgovarajući na pitanje o dijalogu Srbije i Kosova Svilanović je kazao kako, čim bude formirana nova srbijanska vlada, valja nastaviti dijalog.
Goran Svilanović, čiji trogodišnji mandat na mjestu glavnog tajnika RCC-a počinje od 1. siječnja 2013. godine, u javnosti je poznat kao nekadašnji šef diplomacije bivše Savezne Republike Jugoslavije u razdoblju nakon svrgavanja bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića potkraj 2000. godine. Posljednjih godina aktivan je u Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS) gdje je bio koordinator za aktivnosti u području gospodarstva i zaštite okoliša.
Vijeće za regionalnu suradnju nasljednik je nekadašnjeg Pakta za stabilnost jugoistočne Europe i funkcionira od 27. veljače 2008., na temelju tadašnje odluke ministara vanjskih poslova zemalja SEECP-a sa sastanka u Sofiji. Članice SEECP-a su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunjska, Srbija, Slovenija i Turska.